Особливості ретро дискотек (інтерв’ю с DJ Focus)


Сьогодні практично не існує комерційних клубів, в яких би не проводились ретро-дискотеки або вечірки в стилі 80х-90х. У стилі минулих років грають багато діджеїв, у кожного більш-менш подібна підбірка, але ось побудова хвилі і розташування треків різна. Я б назвав основною причиною відсутність досвіду і нерозбірливість в смаках старшого покоління. Щоб внести певну ясність, я вирішив поцікавитися особливостями проведення ретро-дискотек у дуже відомого діджея на просторах України – DJ Focus (Рівне).

Alex:

Саня привіт. Радий бачити тебе в гостях на своєму блозі.

Focus:

Привіт, Олексій. Дякую, що запросив.

Alex:

Завжди будь ласка. Я б хотів сьогодні з тобою обговорити дуже важливу частину життя сучасних клубів – ретро-дискотеки. Кращого експерта в цій області, крім тебе та DJ Товарищ Lenin, я не знаю. Чув і бачив твою гру за пультом в декількох клубах. Я вражений. Отже, прошу тебе поділитися своїми секретами проведення ретро-дискотек з нашими читачами.

Focus:

Дякую за комплімент! Я готовий.

Alex:

Для початку скажи, що підштовхнуло тебе до вибору професії діджея?

Focus:
Ооо, як ти здалеку зайшов (сміється). То було давно, я завжди займався музикою, танцями, театром, ще змалечку. Коли підріс, захотілось якось продовжити розвиватися в цьому напрямку. Але маю зізнатися, що коли голос переламався, то співати міг тільки реп-начитки, тому декілька років успішно цим займався. Потім були хіп-хоп вечірки, де грав (міксував) репчик та хіп-хоп. Можна сказати, що то були перші кроки, ну майже перші (ще були до цього, проте то була проба пера і за початок її вважати не можна). Стоп, взагалі-то треба поринути ще у дитинство, коли мені було 6 років і я ходив на диско-вечори у Палац Дітей та Молоді (тоді ще «Палац Піонерів») в м. Рівне. Там грав тоді ще незнайомий мені, проте, як виявилось потім, друг, товариш, колега і вчитель (діджеїнгу) Сергій Романішин (багатьом відомий як DJ Grey). Швидше за все тоді зародилась думка про діджеїнг. Моя мама згадує, що я їй частенько казав: «Як виросту, то буду як Романішин».
Alex:
А чому ти вибрав саме напрямок 80х-90х як частину своєї роботи? Що було основною причиною?
Focus:
Нууу, тут можна почати з того, що це потрібно було самим людям, які приходили на диско. Люди хотіли спогадів, поринути у минуле, особливо старше покоління. І, оскільки, діджей в першу чергу працює для людей, ми (з Андрієм Перескоковим – Dj Hitman, арт-директором НК «Laguna») вирішили чому б не спробувати?…І у нас вийшло, нам тоді ще допомагав DJ Victor (Ніщенко). Ми збирали музику з усіх-усюд, адже гарну і якісну (я про якість самого треку) тоді було важко знайти. Потім ми познайомились з Анатолієм Красником (DJ Товарищ Lenin), про якого ти згадав на початку. Він тоді приїхав в нічний клуб «Лагуна» грати. Ми розговорились, подружились. Він побачив, що ми стараємось, і допоміг нам: подарував високоякісну колекцію своєї музики. А ще я граю ретро, бо знаю, як його грати. Я виріс в тій музиці, я чув її змалечку і знаю, що грало тоді. До речі, не все, що грало тоді, грає сьогодні на ретро-диско.
Alex:
Я теж пригадую часи, коли мої батьки у великій кімнаті танцювали під «Bonney M», а ми гралися в іншій…До речі, а з яких носіїв ти граєш? Чи плануєш переходити на більш сучасне діджейське обладнання по мірі його появи?
Focus:
Якщо, говорити про ретро, то ми хіба що тільки з бобін не грали (сміється). Хоча я колись грав, то було давно, проби пера – прикольно. Взагалі, я грав зі всього, ми ретро вечірки грали навіть з оригінальних платівок тих часів, проте більшість з них вже хрипіла, рипіла, і скакала. Зараз граю з контролера, всю базу музики переніс на ноутбук, так набагато зручніше, бо все під рукою. Іноді, як просять, то граю ретро з платівок (міксую руками за допомогою тайм кодів).
Alex:
Круто, респект…В тебе на танполі завжди багато людей. За яким принципом ти вибираєш музику, щоб завжди тримати відвідувачів в настрої?
Focus:
Тут справа, мабуть, в особливому ставленні до людей на танцполі. Треба в першу чергу їх відчувати, що їм потрібно саме в цей момент, а ще мати гарний смак в музиці. Більше того, про всяк випадок, завжди є кістяк треків (100%), які врятують у будь-якій ситуації (посміхається).
Alex:
Ага-ага, саме так. А чи є у тебе якісь секрети з побудови танцювальної хвилі на ретро-дискотеках? Наприклад, розташування хітів, швидких і повільних треків?
Focus:
Як таких, то нема. Починаю завжди з 80-х, головне на ретро не забувати про повільні композиції, адже у ті часи та й зараз це були унікальні 10 хв. (два повільних танці) для того, щоб у житті кожного з’явилось щось романтичне або ж просто притиснутись ніжно до своє половинки. І ще повільні існують для того, щоб люди не втомлювались (посміхається).
Alex:
А ще скажи, чи є такі композиції, які ти ставив один раз, а потім взагалі ніколи не ставив через те, що танцпол їх не розуміє?
Focus:
Ха-ха, звичайно є, але перераховувати не буду. Проте, я вважаю, що у кожного діджика такі є.
Alex:
Ой це точно…а чи ставиш ти сучасні треки в танцювальній хвилі? Якщо так, то чи не вважаєш ти це відхиленням від тематики «ретро»?
Focus:
Не ставлю, бо якщо це ретро, то це ретро. Максимум можуть бути вдалі ремікси або ремейки на хіти тих часів, але витримані у тому ж дусі.
Alex:
Ну а як щодо мікрофону: чи підтримуєш ти танцпол мікрофоном?
Focus:
Раніше це робив завжди, а зараз в основному працюю з MC, який заряджає, тому й нема коли вставити свої дві копійки (сміється).
Alex:
Ха, ну не дві, а навіть п’ять…ти вмієш! Скажи, от якби завтра до тебе б звернувся початківець ретро-діджей, які б три поради ти йому дав особисто від себе?
Focus:
Ха-ха, початківець ретро-діджей… Ну, насамперед, треба любити цю музику. Скачати її і мати велику колекцію недостатньо, бо треба ще її розуміти та любити. По-друге, не боятись експериментувати (не вийшло – не біда, завжди можна поставити щось перевірене). По-третє, думати в першу чергу про тих, хто на танцполі.
Alex:
Погоджуюсь, що без любові до ретро-музики, подарувати людям чудову ретро-дискотеку неможливо.
Focus:
То ж бо і воно.
Alex:
Ну дякую тобі за твій час. Впевнений, що твої поради дадуть десяткам діджеїв можливість покращити свої навики в плані ретро. Вдалого дня.
Focus:
І тобі дякую. До зустрічі.